ویراستاری متن در ورد

ویراستاری متن (Track Changes )

ممکن است که شما سند وردی را ساخته باشید اما اشتباهات دستوری و تایپی و… در متن امری اجتناب ناپذیر است و ممکن است متن شما را کسی بخواند و اشکالات آن را بیابد و بخواهد پیشنهاداتی برای بهتر شدن متن به شما داشته باشد. برای این کار از ویراستاری استفاده میشود. ویراستاری یکی بزرگترین مزیتها و قابلیت های برنامه ورد میباشد و این گزینه در سربرگ Review در نوار ابزار اصلی جای گرفته است.

  • شروع به ویراستاری متن

برای شروع و دسترسی به این قابلیت برنامه ورد از سربرگ Review به کادر گروه Tracking مراجعه کرده و از این کادر گروه گزینه Track Changes را انتخاب نمایید.

microsoftofficeword-13-13

حال شروع به تغییرات مورد نظر در متن کنید. در این حالت کلمات و یا جملاتی را که ویراستاری خواهید کرد حذف نمیشوند. بلکه به رنگ قرمز تغییر رنگ خواهند داد و خطی قرمز زیر آنها کشیده میشود و کلمه و یا جمله جایگزین کنار آن نوشته خواهد شد.

  • نوع نمایش سند ویراستاری شده

پس از انجام تغییرات لازم در متن چهار راه برای نمایش دادن متن و تغییرات آن وجود دارد:

برای انتخاب نوع نمایش متن ویراستاری شده، از کادر گروه Tracking Change باید به گزینه Display to Review مراجعه کرده و با کلیک بر روی فلش کوچک کناری آن و باز شدن کادر نوع نمایش ها یکی از چهار روش نمایش سند را انتخاب کنید.

microsoftofficeword-13-14

انواع نمایش سند های ویراستاری شده به شکل زیر میباشند:

Final Showing Markup : این گزینه ، تغییرات پیشنهاد شده را در کنار کلمه و یا جمله اولیه نمایش خواهد داد.

Final : تمامی تغییرات پیشنهاد شده برای کلمات و جملات را در متن اعمال کرده و نوشته و جملات اولیه را حذف خواهد کرد.

Original Showing Markup : این گزینه ، تغییرات پیشنهاد شده را در کنار کلمه و یا جمله اولیه نمایش خواهد داد.

Original : با انتخاب این گزینه تمامی تغییرات پیشنهاد شده برای متن رد میشوند و متن در حالت اولیه و بدون تغییرات نمایش داده خواهد شد.

در این کادر گروه گزینه ای دیگر با نام Show Markup وجود دارد که با کلیک بر روی فلش کناری آن و باز شدن کادر گزینه ها میتوانید انتخاب کنید که چه  تغییرات ایجاد شده ای در سند نمایش داده شوند وچه تغییراتی نمایش داده نشوند. همچنین اگر چند فرد مختلف این متن را ویراستاری کرده باشند با انتخاب گزینه Reviewers میتوانید نام فرد تغیر دهنده را انتخاب کنید تا تغییراتی که توسط این شخص بر روی متن انجام گرفته نمایش داده شود.

rosoftofficeword-13-15

  • قبول یا رد کردن تغییرات :

هنگامی که تغییراتی در متن شما پیشنهاد میشود، شما قابلیت آن را دارید که این تغییرات پیشنهادی را قبول کنید ویا رد نمایید.

برای این کار از کادر گروه Changes در سربرگ Review  گزینه های بسیار زیادی گنجانده شده است که به شما برای رد کردن و یا قبول کردن تغییرات پیشنهادی به صورت یکجا و یا تک به تک کمک خواهند کرد.

osoftofficeword-13-16

معنای کلی گزینه های موجود:

قابلیت قبول کردن تغییرات پیشنهادی ( Accept )

قابلیت رد کردن تغییرات پیشنهادی (Reject)

که هرکدام شامل گزینه های بیشتر برای رد و یا قبول کردن تغییرات پیشنهادی میباشد و شما باید بنا به نیاز خود از این گزینه ها استفاده نمایید.

همچنین ببینید

وارد کردن پانویس در صفحه

وارد کردن پانویس در صفحه در برخی از نگارش ها در صفحات سند ورد، گاهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *