ذکر منابع در متن (References and Citations)

ورد ۲۰۰۷  ابزار های بسیار خوب و مناسبی را برای ایجاد منابع و مآخذ، بیوگرافی و نقل قول از منابع را در اختیار کاربران خود قرار میدهد. اولین قدم برای ساخت یک لیست استناد به منابع (منابع و مآخذ، بیوگرافی و نقل قول) انتخاب و استفاده از یک سبک مناسب آن میباشد.

۱- ذکر منابع  در متن (References and Citations)

  • سبک نوشتار منابع در متن :

برای انتخاب یک سبک مناسب انتشار ابتدا از سربرگ Reference در نوار ابزار اصلی یا ریبون به کادر گروه Citation & Bibliography بروید و از این کادر گروه بر روی فلش کوچک کنار کادر Style کلیک کنید و از کادر کشویی باز شده در زیر آن گزینه سبک متناسب با نیاز خود را انتخاب نمایید.

fficeword-13-1

در بیشتر مقالات انگلیسی و فارسی از سبک APA  و Chicago به صورت استاندارد استفاده میشود.

  • قرار دادن نقل قول (ازمنابع و مآخذ) در متن

برای قرار دادن نقل قول در یک بخش از سند، ابتدا باید به سربرگ Reference رفته و به کادر گروه Citation & Bibliography مراجعه کنید. حال از این کادر گروه بر روی گزینه Insert Citation کلیک کنید تا کادر زیر مجموعه های آن باز شود.

microsoftofficeword-13-2

ممکن است قبلا در یکی از صفحات سند اطلاعاتی (منابع) را  وارد کرده باشید و حال میخواهید در جایی دیگر همان اطلاعات را وارد کنید.  برای بکار بردن دوباره آن (در صورت نیاز به وارد کردن دوباره به سند) به روی گزینه Insert citation کلیک کنید. در کادر باز شده این اطلاعات را قبل از تمام گزینه های دیگر مشاهده خواهید کرد و  با کلیک بر روی منبع مورد نظر از منابع درج شده بالای کادر (که قبلا شما آن را نوشته اید) در سند درج خواهد شد.

microsoftofficeword-13-3

Add New Source : اگر میخواهید منبع جدیدی را به متن وارد کنید میتوانید از این گزینه استفاده نمایید.

icrosoftofficeword-13-4

با کلیک بر روی این گزینه پنجره ای باز خواهد شد که فرم مربوط به اطلاعات میباشد. در این پنجره باید اقدام به وارد نمودن اطلاعات مورد نظر نمایید. توجه داشته باشید که نوع اطلاعات ورودی برای انواع مختلف موضوعات (کتاب، مقاله، و غیره) متفاوت بوده و از کادر Type of Source قابل انتخاب میباشد.

microsoftofficeword-13-5

اگر میخواهید اطلاعات بیشتری برای موضوعات وارد کنید، در همیتن پنجره بر روی گزینه Show All Bibliography Fields کلیک کنید تا این گزینه تیک دار گردد. حال مشاهده خواهید کرد که نوار های اطلاعاتی بیشتری باز میشود که بنا به نیاز خود میتوانید آنها را پر کرده ومورد استفاده قرار دهید.

در نهایت بر روی دکمه Ok کلیک کنید تا اطلاعات وارد شده در این پنجره در صفحه مورد نظر درج گردند.

به زودی مطلبی اختصاصی در این مورد، از همین سایت منتشر خواهد شد که به بررسی و توضیحات بیشتری در این زمینه خواهد پرداخت.

  •  ایجاد فضای خالی (حفره) در هنگام ذکر منابع

از این گزینه زمانی استفاده میکنید که منبع اصلی و قابل استناد و ذکر کردن موجود باشد اما تمامی اطلاعات مربوط به این منبع موجود نباشد. برای این کار احتیاج خواهید داشت تا فضایی خالی مربوط به این اطلاعات را در اختیار داشته باشد تا پس ار تکمیل شدن اطلاعات انها را وارد متن نمایید. برای وارد کردن یک حفره در منابع نوشته شده بر روی گزینه Insert Citation کلیک کرده و از کادر باز شده آن گزینه Add New Placeholder را انتخاب و بر روی آن کلیک کنید.

microsoftofficeword-13-6

اکنون مشاهده میکنید که پنجره ای باز شده است. در این پنجره نام اطلاعاتی را که میخواهید بعدا وارد کنید را وارد کرده و آن را تایید نمایید. با این کار در متن یک جای خالی با نام نوشته شده ایجاد خواهد شد که میتوانید در زمان دیگری که اطلاعات منبع را بدست آوردید، اطلاعات جدید را در همین مکان قرار دهید.

microsoftofficeword-13-7

  • مدیریت منابع ذکر شده :

در یک سند ورد نوشته شده ممکن است شما تعدادی منبع ذکر کرده باشید و اکنون بخواهید آنها و یا یکی از آنها را ویرایش، حذف و یا حتی منبعی جدید را وارد کنید. برای این کار ها میتوانید از بخش Manage Sources یا مدیریت منابع استفاده نمایید.

از سربرگ Reference در ریبون به کادر گروه Citation & Bibliography بروید و از این کادر گروه بر روی گزینه Manage Sources کلیک کنید.

microsoftofficeword-13-8

با کلیک بر روی این گزینه پنجره ای جدید باز میشود (با نام Source Manager) که شامل منابع نوشته در سمت چپ و درج شده در متن درسمت راست و تیک دار میباشد (اگر قبلا منبعی را در سند درج کرده باشید).

microsoftofficeword-13-9

حال شما از این پنجره اقدام به ویرایش و یا حذف کردن منبع موجود و یا اضافه کردن و سایر تغییرات در منابع ذکر شده و توسط گزینه های موجود در بین دو کادر نمایید.

نکته: در پایین این پنجره (در کادر Preview) برنامه ورد یک پیش نمایش از منابع را به شما نشان خواهد داد.

microsoftofficeword-13-10

همچنین ببینید

ویراستاری متن در ورد

ویراستاری متن (Track Changes ) ممکن است که شما سند وردی را ساخته باشید اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *