حذف داده های تکراری(Remove Duplicate)

امروز میخوایم با ابزار Remove Duplicates اکسل آشنا بشیم. این ابزار به ما کمک میکنه که رکوردهای تکراری رو بدون زحمت اضافی از داده های خودمون حذف کنیم.

جدول زیر رو در نظر بگیرید.

A B C
1 نام نام خانوادگی شماره شناسنامه
2 علی حسن پور 1425
3 علی مظفری 1745
4 محمد تقوی 2541
5 رضا محمدی 1468
6 رضا علوی 4521
7 علی حسن پور 1425
8 محمد یعقوبی 7854
9 احمد محسنی 4523
10 محمد تقوی 2541
11 علی حسن پور 8914

حالا میخوایم ببینیم چطوری میتونیم به کمک ابزار Remove Duplicates اکسل رکوردهای تکراری رو از جدول خدمون حذف کنیم. برای شروع کار ستون های A تا C (ستون هایی که اطلاعات ما در اونها قرار دارند) رو انتخاب میکنیم. بعد مثل تصویر زیر از تب DATA روی گزینه Remove Duplicates کلیک میکنیم.

حذف رکوردهای تکراری با ابزار Remove Duplicates

با کلیک کردن روی این گزینه پنجره زیر باز میشه.

حذف رکوردهای تکراری با ابزار Remove Duplicates

 

در این پنجره ما مشخص میکنیم که در صورتی که کدام ستون ها دقیقاً تکراری بودند سطر تکراری حذف بشه. به عنوان مثال اگر ما در این پنجره فقط تیک مربوط به نام و نام خانوادگی رو فعال کنیم سطرهایی که نام و نام خانوادگی اونها تکراری مشابه هم هست پاک میشن (سطرهای 7و11 در مورد علی حسن پور) و فقط یک سطر باقی (سطر 2) میمونه. این در حالیه که ممکنه شماره شناسنامه اونها با هم متفاوت باشه (سطر 11). اگر بخوایم فقط سطرهای تکراری که نام، نام خانوادگی و شماره شناسنامه اونها یکسان هست پاک بشن (سطر 7 که کاملا مشابه سطر 2 هست) باید تیک مربوط به شماره شناسنامه رو هم فعال کنیم.

در قسمت بالای پنجره گزینه My Data has headers قرار داره. اگر این گزینه فعال باشه سطر اول داده ها به عنوان سرستون لحاظ میشه و در صورت تکراری بودن پاک نمیشه. گزینه های Select All و Unselect All هم برای فعال یا غیرفعال کردن تیک تمام گزینه ها به کار میره.

همچنین ببینید

ثابت کردن(FREEZE) سطرها و ستون ها در اکسل

در این مطلب میخوایم نحوه ثابت کردن سطرها و ستون ها رو در اکسل یاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *